16MU15M5750
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
16MU15M5750
Mega Source # : MEGA-16MU15M5750
Manufacturer : Rubycon
Description : CAP FILM 15UF 20% 16VDC 2220
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 16V
Tolerance : ±20%
Termination : Solder Pads
Size / Dimension : 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Series : PMLCAP®, MU
Package / Case : 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.079" (2.00mm)
Dielectric Material : Acrylic, Metallized
Detailed Description : 15µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 2220 (5750 Metric)
Capacitance : 15µF