947D471K122CHRSN
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
947D471K122CHRSN
  • 1
Mega Source # : MEGA-947D471K122CHRSN
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 470UF 10% 1.2KVDC SCREW
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1200V (1.2kV)
Voltage Rating - AC : 230V
Tolerance : ±10%
Termination : Threaded, Female
Size / Dimension : 3.937" Dia (100.00mm)
Series : 947D
Package / Case : Radial, Can
Operating Temperature : -45°C ~ 85°C
Mounting Type : Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 17 Weeks
Lead Spacing : 1.969" (50.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 5.394" (137.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 2.2 mOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 470µF Film Capacitor 230V 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance : 470µF