DME1P56K-F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
DME1P56K-F
  • 1
Mega Source # : MEGA-DME1P56K-F
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 65V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Series : DME
Package / Case : Radial
Other Names : 338-4051
DME1P56K-F-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.429" (10.90mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.56µF Film Capacitor 65V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.56µF