BFC238300124
Contact Now
BFC238300124
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC238300124
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 125V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Series : MMKP383
Package / Case : Radial
Other Names : 2222 383 00124
BC1816
BFC2 383 00124
BFC2 383 00124
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.472" (12.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.12µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.12µF