B32656S0125K563
Contact Now
B32656S0125K563
  • 1
Mega Source # : MEGA-B32656S0125K563
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1.2UF 10% 1KVDC SCREW
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1000V (1kV)
Voltage Rating - AC : 480V
Tolerance : ±10%
Termination : Screw Terminals
Series : B32656S
Package / Case : Rectangular Box
Other Names : B32656S 125K563
B32656S125K563
B32656S125K563-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 2.244" (57.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : Low ESL
ESR (Equivalent Series Resistance) : 5 mOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1.2µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Capacitance : 1.2µF