FKP1G031506B00KSSD
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FKP1G031506B00KSSD
  • 1
Mega Source # : MEGA-FKP1G031506B00KSSD
Manufacturer : WIMA
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 250V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Package / Case : Radial
Other Names : 1928-1072
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.827" (21.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.15µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.15µF