SMR5102J63J01L16.5CBULK
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SMR5102J63J01L16.5CBULK
  • 1
Mega Source # : MEGA-SMR5102J63J01L16.5CBULK
Manufacturer : KEMET
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1000PF 5% 63VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 63V
Voltage Rating - AC : 40V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Series : SMR
Package / Case : Radial
Other Names : 399-13038
F211JF102(1)063(2)
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 26 Weeks
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.256" (6.50mm)
Features : High Temperature
Dielectric Material : Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
Detailed Description : 1000pF Film Capacitor 40V 63V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized Radial
Capacitance : 1000pF