KP1836210205
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
KP1836210205
Mega Source # : MEGA-KP1836210205
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 2000V (2kV)
Voltage Rating - AC : 600V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Series : KP1836
Package / Case : Radial
Other Names : 1836210205
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 19 Weeks
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.413" (10.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP)
Detailed Description : 1000pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP) Radial
Capacitance : 1000pF