MMWA05P33K
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MMWA05P33K
  • 1
Mega Source # : MEGA-MMWA05P33K
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.33UF 10% 50VDC AXIAL
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage Rating - DC : 50V
Voltage Rating - AC : 35V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.280" Dia x 0.685" L (7.10mm x 17.40mm)
Series : MMWA
Package / Case : Axial
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.33µF Film Capacitor 35V 50V Polyester, Metallized Axial
Capacitance : 0.33µF