MKP385312025JB02W0
Contact Now
MKP385312025JB02W0
Mega Source # : MEGA-MKP385312025JB02W0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 385312025JB02W0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.315" (8.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.012µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.012µF