473MKP275KD
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
473MKP275KD
  • 1
Mega Source # : MEGA-473MKP275KD
Manufacturer : Illinois Capacitor (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.047UF 10% 310VAC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - AC : 310V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Series : MKP
Ratings : X2
Package / Case : Radial
Other Names : 1572-1450
473MKP275KD-ND
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 22 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.366" (9.30mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.047µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.047µF