FKP2J004701D00JSC9
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FKP2J004701D00JSC9
Mega Source # : MEGA-FKP2J004701D00JSC9
Manufacturer : WIMA
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 470PF 5% 630VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 250V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Package / Case : Radial
Other Names : 1928-1278
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.236" (6.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP)
Detailed Description : 470pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP) Radial
Capacitance : 470pF