685MHBS70K2JA
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
685MHBS70K2JA
Mega Source # : MEGA-685MHBS70K2JA
Manufacturer : Illinois Capacitor (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 6.8UF 10% 1.275KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1275V (1.275kV)
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Series : MHBS
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -40°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 19 Weeks
Lead Spacing : 1.476" (37.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.732" (44.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 6.5 mOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 6.8µF Film Capacitor 1275V (1.275kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 6.8µF