ECW-FD2W185J4
Contact Now
ECW-FD2W185J4
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECW-FD2W185J4
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 1.8UF 5% 450VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 450V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.398" W (17.50mm x 10.10mm)
Series : ECW-F(D)
Package / Case : Radial
Other Names : ECWFD2W185J4
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 17 Weeks
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.524" (13.30mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1.8µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 1.8µF