BFC238564302
Contact Now
BFC238564302
Mega Source # : MEGA-BFC238564302
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 2000V (2kV)
Voltage Rating - AC : 700V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 222238564302
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.472" (12.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 3000pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 3000pF