MKP385251200JC02R0
Contact Now
MKP385251200JC02R0
Mega Source # : MEGA-MKP385251200JC02R0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 5100PF 5% 2KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 2000V (2kV)
Voltage Rating - AC : 700V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 385251200JC02R0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 5100pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 5100pF