ECW-HA3C113J4
Contact Now
ECW-HA3C113J4
Mega Source # : MEGA-ECW-HA3C113J4
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.011UF 5% 1.6KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1600V (1.6kV)
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.799" L x 0.260" W (20.30mm x 6.60mm)
Series : ECW-H(A)
Package / Case : Radial
Other Names : ECWHA3C113J4
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.484" (12.30mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.011µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.011µF