MKP385147160JDI2B0
Contact Now
MKP385147160JDI2B0
Mega Source # : MEGA-MKP385147160JDI2B0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 470PF 5% 1.6KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC : 550V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 385147160JDI2B0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.394" (10.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 470pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 470pF