BFC236842273
Contact Now
BFC236842273
Mega Source # : MEGA-BFC236842273
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Series : MKT368
Package / Case : Radial
Other Names : 222236842273
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.512" (13.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.027µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.027µF