BFC247934564
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BFC247934564
Mega Source # : MEGA-BFC247934564
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.56UF 5% 160VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 160V
Voltage Rating - AC : 100V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Series : MKP479
Package / Case : Radial
Other Names : 222247934564
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.669" (17.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.56µF Film Capacitor 100V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.56µF