DME2P27K
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
DME2P27K
  • 1
Mega Source # : MEGA-DME2P27K
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Series : DME
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Height - Seated (Max) : 0.453" (11.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.27µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.27µF