185272J100RAB-F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
185272J100RAB-F
  • 1
Mega Source # : MEGA-185272J100RAB-F
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 2700PF 5% 100VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 63V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Series : 185
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.256" (6.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 2700pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 2700pF