B32563J1156K289
Contact Now
B32563J1156K289
Mega Source # : MEGA-B32563J1156K289
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 15UF 10% 100VDC 2DIP
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 63V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.945" L x 0.429" W (24.00mm x 10.90mm)
Series : B32563
Package / Case : 2-DIP
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.551" (14.00mm)
Dielectric Material : Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description : 15µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Capacitance : 15µF