BFC237862204
Contact Now
BFC237862204
Mega Source # : MEGA-BFC237862204
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.2UF 5% 630VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 300V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Series : MKP/MKP378
Package / Case : Radial
Other Names : 222237862204
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.748" (19.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.2µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.2µF