B32778G1256K000
Contact Now
B32778G1256K000
  • 1
Mega Source # : MEGA-B32778G1256K000
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 25UF 10% 1.3KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1300V (1.3kV)
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Series : B32778
Package / Case : Radial
Other Names : 495-4835
B32778G1256K
B32778G1256K-ND
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 2.067" (52.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.969" (50.00mm)
Features : Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance) : 7.8 mOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 25µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 25µF