BFC238022623
Contact Now
BFC238022623
Mega Source # : MEGA-BFC238022623
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.062UF 5% 100VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 63V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Series : MKP380
Package / Case : Radial
Other Names : 222238022623
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 20 Weeks
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.354" (9.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.062µF Film Capacitor 63V 100V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.062µF