BFC236542223
Contact Now
BFC236542223
Mega Source # : MEGA-BFC236542223
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 160V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series : MKT365
Package / Case : Radial
Other Names : 222236542223
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.532" (13.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.022µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.022µF