ECQ-E2394RJB
Contact Now
ECQ-E2394RJB
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECQ-E2394RJB
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 250V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.484" L x 0.224" W (12.30mm x 5.70mm)
Series : ECQ-E(B)
Package / Case : Radial
Other Names : ECQE2394RJB
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.626" (15.90mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.39µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.39µF