MKT1813610065R
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MKT1813610065R
Mega Source # : MEGA-MKT1813610065R
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 10UF 10% 63VDC AXIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 63V
Voltage Rating - AC : 40V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.571" Dia x 1.240" L (14.50mm x 31.50mm)
Series : MKT1813
Package / Case : Axial
Other Names : 1813610065R
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 10µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Axial
Capacitance : 10µF