BFC236853124
Contact Now
BFC236853124
Mega Source # : MEGA-BFC236853124
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.224" W (17.50mm x 5.70mm)
Series : MKT368
Package / Case : Radial
Other Names : 222236853124
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.591" (15.00mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.12µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.12µF