BFC233861393
Contact Now
BFC233861393
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC233861393
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.039UF 10% 1KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1000V (1kV)
Voltage Rating - AC : 300V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Series : MKP338 6
Ratings : AEC-Q200, Y2
Package / Case : Radial
Other Names : 222233861393
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.650" (16.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.039µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.039µF