ECW-U1C184JB9
Contact Now
ECW-U1C184JB9
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECW-U1C184JB9
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Cut Tape (CT)
Description : CAP FILM 0.18UF 5% 16VDC 1913
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage Rating - DC : 16V
Tolerance : ±5%
Termination : Solder Pads
Size / Dimension : 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Series : ECW-U(B)
Package / Case : 1913 (4833 Metric)
Other Names : ECW-U1C184JB
ECWU1C184JB
PCF1061CT
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Height - Seated (Max) : 0.087" (2.20mm)
Dielectric Material : Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Detailed Description : 0.18µF Film Capacitor 16V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric)
Capacitance : 0.18µF