MKP385233200JFI2B0
Contact Now
MKP385233200JFI2B0
Mega Source # : MEGA-MKP385233200JFI2B0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 2000V (2kV)
Voltage Rating - AC : 700V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 385233200JFI2B0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.433" (11.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 3300pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 3300pF