ECQ-V1H564JL5
Contact Now
ECQ-V1H564JL5
Mega Source # : MEGA-ECQ-V1H564JL5
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.56UF 5% 50VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 50V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.287" L x 0.228" W (7.30mm x 5.80mm)
Series : ECQ-V
Package / Case : Radial
Other Names : ECQV1H564JL5
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.433" (11.00mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized - Stacked
Detailed Description : 0.56µF Film Capacitor 50V Polyester, Metallized - Stacked Radial
Capacitance : 0.56µF