MKT1822410405W
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MKT1822410405W
Mega Source # : MEGA-MKT1822410405W
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 400V
Voltage Rating - AC : 200V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Series : MKT1822
Package / Case : Radial
Other Names : 1822410405W
Operating Temperature : -55°C ~ 100°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 19 Weeks
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.413" (10.50mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.1µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.1µF