ECW-HA3C622JB
Contact Now
ECW-HA3C622JB
Mega Source # : MEGA-ECW-HA3C622JB
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 6200PF 5% 1.6KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1600V (1.6kV)
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.701" L x 0.280" W (17.80mm x 7.10mm)
Series : ECW-H(A)
Package / Case : Radial
Other Names : ECWHA3C622JB
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.583" (14.80mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 6200pF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 6200pF