472MWR630K
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
472MWR630K
  • 1
Mega Source # : MEGA-472MWR630K
Manufacturer : Illinois Capacitor (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 4700PF 10% 630VDC AXIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 630V
Voltage Rating - AC : 220V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.217" Dia x 0.453" L (5.50mm x 11.50mm)
Series : MWR
Package / Case : Axial
Other Names : 1572-1727
472MWR630K-ND
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 23 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : Low ESR
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 4700pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Axial
Capacitance : 4700pF