MKP385224200JC02H0
Contact Now
MKP385224200JC02H0
Mega Source # : MEGA-MKP385224200JC02H0
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 2000V (2kV)
Voltage Rating - AC : 700V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Series : MKP385
Package / Case : Radial
Other Names : 385224200JC02H0
Operating Temperature : -55°C ~ 110°C
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.512" (13.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 2400pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 2400pF