ECW-H20302JV
Contact Now
ECW-H20302JV
Mega Source # : MEGA-ECW-H20302JV
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 2000V (2kV)
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
Series : ECW-H(V)
Package / Case : Radial
Other Names : ECWH20302JV
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.689" (17.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 3000pF Film Capacitor 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 3000pF