ECQ-V1J273JM3
Contact Now
ECQ-V1J273JM3
Mega Source # : MEGA-ECQ-V1J273JM3
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 63V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Series : ECQ-V
Package / Case : Radial
Other Names : ECQV1J273JM3
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Dielectric Material : Polyester, Metallized - Stacked
Detailed Description : 0.027µF Film Capacitor 63V Polyester, Metallized - Stacked Radial
Capacitance : 0.027µF