QYX2A394KTP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
QYX2A394KTP
  • 1
Mega Source # : MEGA-QYX2A394KTP
Manufacturer : Nichicon
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.650" L x 0.374" W (16.50mm x 9.50mm)
Series : QYX
Package / Case : Radial
Other Names : 493-3441
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 17 Weeks
Lead Spacing : 0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.728" (18.50mm)
Dielectric Material : Polyester
Detailed Description : 0.39µF Film Capacitor 100V Polyester Radial
Capacitance : 0.39µF