ECW-U1274KC9
Contact Now
ECW-U1274KC9
  • 1
Mega Source # : MEGA-ECW-U1274KC9
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Cut Tape (CT)
Description : CAP FILM 0.27UF 10% 100VDC 2820
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Tolerance : ±10%
Termination : Solder Pads
Size / Dimension : 0.280" L x 0.197" W (7.10mm x 5.00mm)
Series : ECW-U(C)
Package / Case : 2820 (7150 Metric)
Other Names : PCF1239CT
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 4 (72 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time : 9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.122" (3.10mm)
Dielectric Material : Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Detailed Description : 0.27µF Film Capacitor 100V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 2820 (7150 Metric)
Capacitance : 0.27µF