BFC237169333
Contact Now
BFC237169333
Mega Source # : MEGA-BFC237169333
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 100V
Voltage Rating - AC : 63V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Series : MKT371
Package / Case : Radial
Other Names : 222237169333
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.300" (7.62mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.728" (18.50mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.033µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.033µF