SCD474K162A3Z25-F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SCD474K162A3Z25-F
  • 1
Mega Source # : MEGA-SCD474K162A3Z25-F
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.47UF 1.6KVDC SCREW
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1600V (1.6kV)
Voltage Rating - AC : 630V
Tolerance : ±10%
Termination : Screw Terminals
Size / Dimension : 1.776" L x 1.272" W (45.10mm x 32.30mm)
Series : SCD
Package / Case : Rectangular Box
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C
Mounting Type : Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 12 Weeks
Lead Spacing : 1.000" (25.40mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.402" (35.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 10 mOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.47µF Film Capacitor 630V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Capacitance : 0.47µF