BFC237116105
Contact Now
BFC237116105
Mega Source # : MEGA-BFC237116105
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 63V
Voltage Rating - AC : 40V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Series : MKT371
Package / Case : Radial
Other Names : 222237116105
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Lead Spacing : 0.300" (7.62mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.413" (10.50mm)
Features : Long Life
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 1µF