QXK2E474JTPTZH
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
QXK2E474JTPTZH
Mega Source # : MEGA-QXK2E474JTPTZH
Manufacturer : Nichicon
Description : CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RAD
Voltage Rating - DC : 250V
Voltage Rating - AC : 125V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.807" L x 0.264" W (20.50mm x 6.70mm)
Series : QXK-ZH
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Spacing : 0.689" (17.50mm)
Height - Seated (Max) : 0.508" (12.90mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 0.47µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 0.47µF