ECW-H12152RHV
Contact Now
ECW-H12152RHV
Mega Source # : MEGA-ECW-H12152RHV
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 1500PF 3% 1.25KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1250V (1.25kV)
Tolerance : ±3%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Series : ECW-H(V)
Package / Case : Radial
Other Names : ECWH12152RHV
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.728" (18.50mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 1500pF Film Capacitor 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 1500pF