BFC238370243
Contact Now
BFC238370243
  • 1
Mega Source # : MEGA-BFC238370243
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 0.024UF 5% 2.5KVDC RAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 2500V (2.5kV)
Voltage Rating - AC : 900V
Tolerance : ±5%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Series : MMKP383
Package / Case : Radial
Other Names : 2222 383 70243
BC2030
BFC2 383 70243
BFC2 383 70243
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lead Spacing : 1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.827" (21.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description : 0.024µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance : 0.024µF