B32928C3206K000
Contact Now
B32928C3206K000
  • 1
Mega Source # : MEGA-B32928C3206K000
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 20UF 10% 305VAC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - AC : 305V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Series : B32928
Ratings : X2
Package / Case : Radial
Other Names : 495-6452
B32928C3206K
Z60000Z2310Z1
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Spacing : 2.067" (52.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.772" (45.00mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP)
Detailed Description : 20µF Film Capacitor 305V Polypropylene (PP) Radial
Capacitance : 20µF