ECQ-E10272RKF
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ECQ-E10272RKF
Mega Source # : MEGA-ECQ-E10272RKF
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP FILM 2700PF 10% 1KVDC RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 1000V (1kV)
Voltage Rating - AC : 125V
Tolerance : ±10%
Termination : PC Pins
Size / Dimension : 0.610" L x 0.256" W (15.50mm x 6.50mm)
Series : ECQ-E(F)
Package / Case : Radial
Other Names : ECQE10272RKF
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.669" (17.00mm)
Dielectric Material : Polyester, Metallized
Detailed Description : 2700pF Film Capacitor 125V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Radial
Capacitance : 2700pF